7 Temmuz 2010 Çarşamba

Uzun bir soluk ve dünya kupası kucagımda yeniden geldim..

Sevgili bilmemne.. neye/kime hitabettiğimi bilmediğimden sana bilmemne desem ayıp olur mu?

Olursa da olur..
Cok zaman oldu döndük dolaştık aslında pek bi bokta yapmadık ama her gun defalarca kalp attı pompa yaptı, ağız yedi mide öğüttü.. Yeni bir yıl, yeni bahar ve yepyeni bir yaz daha geldi. Beraberinde nur topu gibi bir 2010 güney afrika getirdi.

Geçmiş çoğu dünya kupasının genel problemi olan yaz/sıcak/rehavet unsurlarının güney yarım küre faktörüyle ortadan kalkması bu kupaya ilgimi dahada arttırdı. Oldum olası sevmediğim brezilya ve latin futbolunun kafasını ezecek kupa bu olur diye dusundum. Benim tezime göre avrupa takımları bu organizasyonda daha avantajlı olacak ve önplana cıkacaktı. Tabi milli düzeyde bi bok basaramayan ingiltere ve zidanın yerini asla dolduramayacak fransayı dusunmemistim bile. Disiplinli bir sekilde calısarak sıcılırsa kayanın delinebilecegini ispatlarcasına yıllarca her uluslar arası organizasyona damgasını vuran almanlar ve her daim sevdigim portakalların sivrilmesini beklediğim kupaydı bu 2010.

Grup macları basladıgında henüz 2. maclar oynanıyordu ki masamda karaladıgım tahminlerimde bu yonde olmus ve hollanda & almanya finaline kadar uzanan bir eslesmeler zinciri yapmıstım.
Grup aşamasında Danimarka-Sırbistan-İtalya dısında tum takımlar beklediğim üzere gruptan cıktı. Bu aşamada otoritelerin konustugu amerika kıtası ekiplerinin süper basarısıydı. Hepsi aslanlar gibi gruplarından cıkmıslar kütür kütür gelmekteydiler ama bence avrupa takımları bunların alayını osurtacaktı. Yine bu evrede maradona zıvanadan cıkmıs 3 tane mac kazandım diye arjantini dünya şampiyonu ilan etmisti bile. Ben de ulu önder gibi sporcunun zeki cevik ve ahlaklısını severim kardeşim. Peleye platiniye bok atan rakiplerini aşağılayan bi adam basitce "hırslı bir spor adamı" olarak adlandırılamaz. Adam bildigin saygısız yawsağın teki. Zaten sevmiyodum adamları iyice nefret ettirdi maradona sağolsun.

İlk eşleşmeler sonunda yine benim tahmin tabloma dönersek en buyuk iddam gercekleşmişti. Çeyrek finalde 2 buyuk eşleşme olacagını bre-ned, alm-arg ve bu macları kazanan takımları finalde gorecegimizi soylemistim hep. Bu aşamadaki sapmalarım ispanyanın grubu 2. bitirecegi dolayısıyla brezilyaya rakip olacagını dusunmemden kaynaklandı. Tabi birde sırbistan yerine gelen gana.

Merakla beklediğim ve kupanın kaderini tayin edecegini düşündüğüm 2 efsane mactan ilkinde kuşadasındaydım. Turnuvanın basından beri sürekli abuk saatlerde oynayan hollandayı hep guc bela izlemistimki bu efsane maclarda geldi tatile cattı. Ağız tadıyla macımı seyredesim vardı ki korkunc bir ilk yarıya şahit oldum. Bizimkiler bi bok oynamadıgı gibi brezilyalı götlerde sarı laci giymiş iyice sinirimi bozmaktaydı. Üstüne üstlük hangi ırka mensub oldugunu anlamadıgım bir turist grup geldi yanıma oturdu ve brezilyaya pompa yapmaya basladı. Devre arasında koptum gittim.. Brezilyaya 2-1 koydugumuzu çeşmeye vardıgımda öğrenmistim :)

Kupa yeniden guzelleşmişti hatta tam süper olmuştu. Üstelik yawsak insan maradona cıkıp "almanların bu son macı bizim cocukların son macı kupayı öptüklerinde oynayacakları mac olacak" gibi bir acıklama yapıp aslında dolaylı olarak " löw allah rızası icin bize bi 4 at buna çok ihtiyacım var yoksa susamicam" demişti. Ertesi gün tüm bu yakarışları ve kaşınmalar sonuc vermiş ve almanya arjantine "siz bunu öpün biz sizin yerinize kupayı öperiz" demisti.

Sonuc olarak ceyrek finalden cıktıgımızda kolu kanadı kırılmıs bir uruguay dısında amerika futbolunun esamesi okunmuyordu. Yine tahmin tablomuza dönersek gruptan son manevrasıyla 1. cıkan ispanya kanala girmiş ve kestirmeden yarı finalde almanyaya rakip olmustu.
Bu aşamada birileri hala parmak hesabı yapmakta ve "eger kalan maclarda bilmem kac gol olmazsa ortalama bilmem kac olacak ve buna baglı olarkta bu turnuva en kotu dunya kupası olacak" demekteydi. İşte tam burda o parmakları toplayıp sokacaksın gö(z/t) lerine kendine gelecek hibneler. Yahu şeker kardeşler eskiden kupalarda her grupta cok cok kotu bi takım olurdu ve grup maclarında 2 3 tane 5-0 7-0 falan olurdu. Bumu isteğiniz? Cok gol cok gol yediniz kafamızı amerikalımısınız kardesim illa golmü olacak. Amerikalı dallamalar sorarmıs 0-0 biten macın neyinden zevk alıyosunuz diye. Bumu anlayısınız? Misal 1-0 biten bir paraguay -ispanya macı seyrettik. 1 dk ara ile 2 penaltı atılmıs ve kacmış gol 3 kere direkten donen bi topla gelmiş bunlar yasanmıs ve mac 1 0 bitmiş. Bunun yerine ispanya tek kale oynasın 3 -0 alsın cok gol olsun gerisi ne skm olursa olsun MU?

Neyse yarı final öncesinde bir paragraf dolusu kustuktan sonra devam edelim. Dün akşam yarı finalin ilk ayagı olan hollanda-uruguay macı vardı. suarez ve luganodan yoksun uruguayın pek şansı olmasada 92-95. dk lar arasında bi heycanlandık noluyoruz diyerekten. Tabi bu noktada takımını yarı finale cıkaran suarezi ve 120. dk da bize yaşattıgı o futbol güzelliklerini anmadan edemem ama tum güçleri yarı finale cıkabilecek kadardı ve hollandanın final yürüyüşüne engel olamadılar.

Tabi birde şu garip teoriden bahsetmemiz lazım. Kim neresinden uydurmuşsa garip ama doğru bir eşleştirme uyduruldu dunya kupası icin;Buna göre almanya bu finali alacak görünüyor.

Bu akşam almanya-ispanya macı var. Bence finalde hollandanın karsısına almanya cıkacak ve hollanda bu sefer bu kupayı alacak. Tüm bunları 3 gün daha bekleyip yazamazdım tahminlerimin arkasındayım olurda baska birşey olursa temiz temiz göt olurum en fazla o olur :)

Haydi maca..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder